Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak?

O nejlepší čas Hyuary na testovací trati britské show se prý postaralo použití závodních pneumatik vyvolávajících dojem silničních. Věc ale není jednoznačná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak?

28.2.2013 | Petr Miler | 3 příspěvky

Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

O nejlepší čas Hyuary na testovací trati britské show se prý postaralo použití závodních pneumatik vyvolávajících dojem silničních. Věc ale není jednoznačná.

O autech Horacia Paganiho jsme v poslední době hovořili hlavně v souvislosti s avizovanou novinkou pro autosalon v Ženevě, z níž se nakonec vyklubal jen nový audiosystém. To automaticky neznamená, že Paganiho firma nepřiveze do Švýcarska i něco dalšího, je to ale přinejmenším značně nepravděpodobné. Ať už čekání na otevření bran Palexpa dopadne jakkoli, mnohem více pozornosti si italský malovýrobce získal o pár týdnů dříve.

Na testovací trati britského Top Gearu se mu totiž s modelem Huayra podařilo zajet nejrychlejší čas s hodnotou 1:13,8, čímž na hlavu porazil do té doby nejlepší Ariel Atom V8, který se svého času musel spokojit s výsledkem 1:15,1. Pokud se podíváte na charakter trati Top Gearu a poměr výkonu a hmotnosti obou aut, jeví se takový poměr časů mezi oběma vozy skoro jako zázrak a také my jsme o něm měli pochybnosti, které nerozptýlilo ani pozdější video. Nyní se ukázalo, že Pagani v testu podvádělo, možná.

Je to značně komplikovaná kauza, jasné ale je, že Pagani přinejmenším mlžilo. Poté, co byla společnost obviněna, že vůz k testu přistavila se závodními pneumatikami, neboli slicky, zareagovala tím, že vůz byl osazen pneumatikami Pirelli P Zero Trofeo, které jsou sice uzpůsobeny ostré jízdě, mají ale silniční homologaci. Pravidla Top Gearu totiž vyžadují, aby auto v jeho „Power Lap” dosáhlo času ve stavu, v jakém může vyrazit i na běžné silnice - pokud by to nesplnilo, testováno na trati být může na „zdi slávy” se ale jeho výsledek neobjeví.

Jak na tom tedy byla Huayra? Je pravdou, že testována byla i se zmíněnými pneumatikami, na fotografiích Rowana Horncastla pořízených právě pro Top Gear jsou Trofea také k vidění. Jenže na snímcích je také patrné, že pro samotné ostré kolo byl vůz vybaven jiným obutím.

Znamená to samo o sobě problém? Nutně ne, nejde to ale dohromady s prohlášením Pagani o použití P Zero Trofeo. Tato nepřesnost (nemusíme to vnímat jako lež, i Trofea na autě v testu použita) se rychle provalila, a tak Pagani rychle doplnilo, že ostré kolo bylo zajeto na pneumatikách Pirelli P Zero Corsa. Jenže ani to nemusí být pravda.

Celou „aféru” vytáhli na světlo světa lidé z fóra Teamspeed.com, kteří se odráží právě od Horncastlových fotek. Ty podstatné z nich můžete najít níže a uvidíte na nich zejména pneumatiky, které Corsy svým „vzorkem” připomínají. Někteří hned reagovali, že toto není „legální” vzorek, ale je, tyto pneumatiky se i se silniční homologací prodávaly také u nás. Potíž je ale v tom, že jsou na voze namontovány v rozměru 265/645 R19 a 325/705 R20, tedy s dimenzemi závodních slicků montovaných na okruhovou Zondu R. Navíc se na nich objevují prvky viditelné právě na silcích.

Část lidí z Teamspeedu tak má zato, že Pagani na vůz namontovalo právě tyto pneumatiky s uměle dodělaným „vzorkem”, aby působily dojmem silničních pneumatik. Je docela pravděpodobné, že těch „pár čar” by pneumatikám na funkci příliš neubralo, jejich závodní směs by se ale snadno mohla postarat o to, že vůz byl na okruhu tak rychlý. Jediné a tedy stoprocentní vysvětlení to ale jednoduše není.

Je třeba říci, že to, zda je možné pneumatiku na silnici použít, nebo nikoli, je do značné míry formální záležitost. Právě Corsy mají svým vzorkem i směsí od běžných silniční pneu a obvyklých semi-slicků hodně daleko, přesto silniční jsou. A pokud by na nich v Top Gearu zajelo testovací okruh jakékoli jiné auto, které běžně používá obvyklé „gumy”, také by mu to výrazně pomohlo. Jestli pak má takovou nebo onakou směs podstatné je, ale - Pirelli je oficiálním partnerem Pagani, takže této miniautomobilce mohlo dodat s formálním cejchem použitelnosti na silnici prakticky cokoli.

Nelze tedy jednoznačně říci, že Pagani podvádělo, je ale zjevné, že udělalo víc než jiní proto, aby se Huayra v testu vyjevila v co nejlepším světle. Jestli to považujete za chytrý pohyb mezi mantinely, nebo už nefér praktiky „přes čáru”, musíte do značné míry zvážit sami. O tom, co je možné a co ne tady rozhoduje jen papír od výrobce, který existovat může, nemusí a realitu stejně nezmění. Celá aférka tak zřejmě povede spíše ke zpřesnění nebo změně pravidel Top Gearu - bazírování na určitém formálním typu pneu se po této události zdá být těžko udržitelné...


Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 1 - Pagani Huayra Top Gear podvod 01Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 2 - Pagani Huayra Top Gear podvod 02Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 3 - Pagani Huayra Top Gear podvod 03Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 4 - Pagani Huayra Top Gear podvod 04Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 5 - Pagani Huayra Top Gear podvod 05Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 6 - Pagani Huayra Top Gear podvod 06Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 7 - Pagani Huayra Top Gear podvod 07Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 8 - Pagani Huayra Top Gear podvod 08Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 9 - Pagani Huayra Top Gear podvod 09Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 10 - Pagani Huayra Top Gear podvod 10Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 11 - Pagani Huayra Top Gear podvod 12Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 12 - Pagani Huayra Top Gear podvod 13Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 13 - Pagani Huayra Top Gear podvod 14Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 14 - Pagani Huayra Top Gear podvod 15Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 15 - Pagani Huayra Top Gear podvod 16Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 16 - Pagani Huayra Top Gear podvod 17Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 17 - Pagani Huayra Top Gear podvod 18Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 18 - Pagani Huayra Top Gear podvod 19Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 19 - Pagani Huayra Top Gear podvod 20Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 20 - Pagani Huayra Top Gear podvod 21
Z fotek Rowana Horncastla je zjevné použití dvojích pneumatik, což samo o sobě není problémem

Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 21 - Pagani Huayra Top Gear podvod 22Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 22 - Pagani Huayra Top Gear podvod 23Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 23 - Pagani Huayra Top Gear podvod 24
Údajné semi-slicky P Zero Corsa jsou podle rozměrů a některých detailů jen upravené slicky ze Zondy R

Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 24 - Pirelli P Zero Corsa na 911 01Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 25 - Pirelli P Zero Corsa na 911 02Pagani Huayra prý dosáhlo skvělého času v Top Gearu podvodem, ale je tomu tak? - 26 - Pirelli P Zero Corsa na 911 03
Pokud ale jde o skutečné Corsy, pak jde o starší, silniční pneumatiku Pirelli zde viděnou na Porsche 911

Zdroje: Teamspeed.com, Rowan Horncastle @ Flickr, archiv Autoforum.cz přes Worldcarfans

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.