Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault

(+ videa) Nárazová zkouška proběhla podle pravidel ruského ARCAPu, ale asi ji nemá smysl zpochybňovat. Posuďte sami dle její dokumentace.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault

8.2.2016 | Petr Miler | 16 příspěvků

Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault

/

(+ videa) Nárazová zkouška proběhla podle pravidel ruského ARCAPu, ale asi ji nemá smysl zpochybňovat. Posuďte sami dle její dokumentace.

Lada po dekádách přešlapování na místě konečně prochází kýženou perestrojkou. A nežertujeme, však se podívejte na její nové modely, které konečně nevypadají jako by místo výroby vyjely z technického muzea. Nejnovějším přírůstkem je nadějný X-Ray, chvíli už se prodává sedan Vesta a automobilka chystá i další novinky, včetně nástupce Nivy. Dnes se ale podíváme na tu nejméně čerstvou, Vestu, která se nedávno podrobila crash testu, jehož výsledky se nyní Lada chlubí.

Už z toho důvodu nelze očekávat nic negativního, leckdo ale bez zkoumání čehokoli dalšího může ptát, jak moc lze výsledku věřit. Zkoušku totiž neprovedl Euro NCAP nebo jiná z obecně respektovaných institucí na tomto poli, ale ruský ARNCAP (Autoreview Car Assessment Program), který funguje pod taktovkou ruského magazínu Autoreview. Zvlášť my ze středu Evropy můžeme snadno podlehnout vzpomínkám na sovětskou propagandu, kdy v médiích také vše vypadalo skvěle a pokud se něco nedařilo, mohl za to americký brouk. Jenže tady nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o „politickou recenzi”, jaké se dopustil třeba Vladimir Putin.

Předně je třeba si projít pravidla ARNCAP, která v případě okolností samotných nárazů prakticky kopírují ta Euro NCAPu. V klíčové a zde vyobrazené zkoušce je testován náraz vozu v 64 km/h do pevného předmětu 40 % přídě, což stejně jako u bruselské organizace simuluje čelní střet dvou vozidel jedoucích proti sobě v rychlosti přibližně 50 km/h u každého z nich. Všechno je natáčeno na spoustu videí, existuje řada fotografií, jsou zde obvyklé figuríny měřící zátěž jednotlivých částí těla, zkoumání zbytku vozu...

Magazín Autoreview nepatří státu, zkoumal auto koupené běžně u dealera a provedl krom Vesty už 34 takových testů aut určených pro ruský trh. Jsou tu výsledky „v hvězdách” i bodech a mezi těmi předchozími to není žádná LadaRevue - ve „třídě Vesty” byla dosud Lada Granta, která se třemi hvězdami nedopadla nejhůře, nejlepší ale zdaleka nebyla. Nyní tu tedy máme test Vesty, kterému se podle všeho dá věřit. Jak dopadl?

Velmi dobře, Vesta z 16 bodů, které lze maximálně získat, dosáhla na 14,1 a odnesla si maximální možné 4 hvězdy. Nejlepší nebyla, na vrcholu škály je VW Polo z roku 2012, jež získalo 14,3 bodu, ale ke špičce má blízko. A porazila řadu renomovaných konkurentů, jak vám ukáže přehled níže.

Kabina vozu byla prý po nárazu téměř nezdeformovaná, A-sloupek se posunul pouze o 4 mm vzad. Posun volantu a pedálů byl drobný a podle očekávání zafungovaly předpínače bezpečnostních pásů i airbagy. Mělo by to tedy být bezpečné auto, alespoň z pasivního hlediska, což by odpovídalo tomu, že využívá část techniky Renaultu, tedy značky, která v nárazových zkouškách v posledních dekádách obvykle excelovala.

Šéf Lady Bo Andersson komentoval výsledky s tím, že očekával vysoké hodnocení, neboť technici Lady provedli při vývoji na 150 simulovaných a 30 reálných crash testů, v nichž vyladili odolnost vozu proti nárazu na maximum. A dodal cosi o tom, že ruský automobilový průmysl dnes prostě dokáže stvořit nekompromisně bezpečné vozy.

Podívejte se sami na přiložené fotky a videa, prozradí vám zřejmě nejvíce...


Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 1 - Lada Vesta crash test 2016 01
Srovnání výsledků Vesty s nejbližšími konkurenty, Lada dosáhla čtyř hvězd a 14,1 bodu

Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 2 - Lada Vesta crash test 2016 02Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 3 - Lada Vesta crash test 2016 03Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 4 - Lada Vesta crash test 2016 04Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 5 - Lada Vesta crash test 2016 05Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 6 - Lada Vesta crash test 2016 06Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 7 - Lada Vesta crash test 2016 07Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 8 - Lada Vesta crash test 2016 08Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 9 - Lada Vesta crash test 2016 09Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 10 - Lada Vesta crash test 2016 10Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 11 - Lada Vesta crash test 2016 11Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 12 - Lada Vesta crash test 2016 12Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 13 - Lada Vesta crash test 2016 13Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 14 - Lada Vesta crash test 2016 14Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 15 - Lada Vesta crash test 2016 15Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 16 - Lada Vesta crash test 2016 16Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 17 - Lada Vesta crash test 2016 17Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 18 - Lada Vesta crash test 2016 18Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 19 - Lada Vesta crash test 2016 19Podívejte se na crash test Lady Vesta, je lepší než Ford či Renault - 20 - Lada Vesta crash test 2016 20
Crash test Vesty obrazem...


...a to i na videu, v druhém případě s komentářem Autoreview

Zdroje: AvtoVaz, Autoreview

Petr Miler

Diskuze 16 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše