Renault potvrdil, že s Caterhamem končí, společný sporťák ale vznikne

Spolupráce francouzské a britské automobilky se kvůli neshodám chýlí ke konci. Sportovní Alpine přesto dojde do sériové výroby, v roce 2016.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Renault potvrdil, že s Caterhamem končí, společný sporťák ale vznikne

27.3.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

Renault potvrdil, že s Caterhamem končí, společný sporťák ale vznikne

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Spolupráce francouzské a britské automobilky se kvůli neshodám chýlí ke konci. Sportovní Alpine přesto dojde do sériové výroby, v roce 2016.

Nadějně to vypadalo, poměrně rychle to ale skončilo nezdarem. Po úvodní zprávě o neshodách Renault nyní potvrdil britskému tisku, že se jeho vůdci rozhodli ve dříve slibně vypadající spolupráci s Caterhamem nepokračovat. Společná práce firem na dvojici malých sportovních modelů tak opravdu skončí a to už na začátku dubna. Nevznikne tak dost možná ani SUV na bázi Renaultu.

Fandové Alpine, respektive sourozeneckého vozu od Caterhamu, však nemusejí klesat na mysli, neboť oba výrobci tvrdí, že to přesto hodlají dotáhnout až do sériové výroby. Francouzi pustí svůj silniční sporťák Alpine do prodeje v roce 2016. Na vývoji bude prý pokračovat každý separátně a společné úsilí budou soustředit už jen na poli šampionátu Formule 1. Důvodem je zřejmě lehké zpoždění, do kterého se projekt dostal poté, co Renault nařídil lehčí přepracování designu.

Podle zpráv francouzské unie CGT nebude mít zrušení projektu joint-venture žádný vliv na 300 pracovních míst, která byla určena k malosériové výrobě vozu v továrně v Dieppe - a tedy tam, kde vznikají i běžnější produkty od RenaultSportu. Renault tam totiž hodlá vyrábět až do roku 2018 současné Clio R.S.

Jen připomeňme, že dohoda o partnerství pojmenovaném Societe des Automobiles Alpine Caterham (SAAC) vznikla v roce 2012. Na pořadu dne je ale otázka, zda budou oba silniční vozy nakonec postaveny na stejné platformě a zda dostanou i stejné pohonné jednotky. Renault totiž o Alpine prozradil výkon zhruba 250 koní, zatímco Caterham hodlal vyhnat svého zástupce až na 300koňovou hranici. Cílem je pohotovostní hmotnost 1 100 kilogramů. Ani jedna automobilka k tomu bohužel zatím nevydala oficiální prohlášení.


Renault potvrdil, že s Caterhamem končí, společný sporťák ale vznikne - 1 - Renault Alpine design 2014 01Renault potvrdil, že s Caterhamem končí, společný sporťák ale vznikne - 2 - Renault Alpine design 2014 02
Renault Alpine dostane do sériové výroby, alespoň to tvrdí. Caterham se zřejmě od plánu na menší sportovní model také nehodlá odchýlit

Zdroj: Autocar

Adam Šrámek

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.