Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák

Není až tak neobvyklé, že se nějakému autu na trhu nedaří tak moc, jak výrobce očekával, to se zkrátka stane. Ale aby automobilka za této situace déle jak rok předstírala velký zájem?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák

1.10.2019 | Petr Miler

Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák

/

Není až tak neobvyklé, že se nějakému autu na trhu nedaří tak moc, jak výrobce očekával, to se zkrátka stane. Ale aby automobilka za této situace déle jak rok předstírala velký zájem?

Jaguar I-Pace se letos stal evropským i světovým autem roku. Pro britskou automobilku to je nepochybně obrovský úspěch, který naznačuje, že elektrický crossover by konečně mohl prorazit zdí nezájmu koncových zákazníků. Elektromobily jsou na trhu stále velmi okrajovým zbožím mimo jiné kvůli své ceně, kde jinde by se jim ale mělo dařit, než v prémiovém segmentu, jehož zákazníci často neváhají připlácet statisíce za výbavu typu červené obroučky výdechů ventilace? Jaguar se od představení vozu tváří, že přesně tohoto dosáhl, jenže realita je úplně jiná.

Historie nás poučila, že úspěch u odborné veřejnosti automaticky neznamená úspěch na trhu a už v létě jsme psali, že Jaguar se musí potýkat přesně s tím. I-Pace je takový propadák, že může přepsat historii nechtěných aut roku. Na obrovském trhu ve Spojených státech se letos do srpna prodalo jen 1 625 aut a I-Pace bude mít problém, aby pokořil odbyt Ferrari - po většinu letošních měsíců na tom byl hůře. Situace v Evropě je o něco lepší, ale opravdu jen o něco - 7 251 letošních podejů je jen o málo více než 6 490 loňských, které ovšem vznikly v podstatě jen za necelé čtyři měsíce plného prodeje. O vzestupné tendenci tedy nelze hovořit.

Možná si řeknete, že asi 8 tisíc luxusních elektromobilů prodaných za 8 letošních měsíců na obou stranách Atlantiku není zase taková mizérie, do správného světla ale vše staví až pohled Jaguaru. Ten ještě před příchodem I-Pace na trh tvrdil, že obdržel 25 tisíc objednávek a jakmile se elektrické SUV dostalo do showroomů a začalo sbírat zmíněná ocenění, zájem publika měl narůst tak moc, že překonává i výrobní možnosti Britů.

Jak vidíte, 25 tisíc aut neprodala automobilka dodnes a v USA jsou dealerství plná skladových vozy. Žádný přebytek poptávky nad nabídkou tedy zjevně neexistuje, pikantní ale je, že se Jaguar dál tváří, jako že ano. V nejnovějším prohlášení pro britský Autocar firma tvrdí, že musela zajistit dodatečnou výrobu pro domácí trh a že se na auto čeká tři měsíce. Současně pak uvedla, že 500 aut si koupila NHS, tamní Národní zdravotní služba, v podstatě státní instituce, která tak rozhodně neučinila kvůli líbivosti vozu.

Vůbec nechápeme, jakou hru tu s námi Jaguar hraje. Mluvil o desítkách tisíc objednávek před začátkem prodeje a další záplavě po jeho zahájení, dodnes ale neprodal ani zdaleka oněch 25 tisíc aut, v USA nemůže vyprodat staré zásoby a o skoro desetinu evropského odbytu se letos postarala jedna britská polostátní instituce? Jak asi vypadá zbytek kupců?

I-Pace může být dobré auto, ale na trhu zkrátka neboduje a čím dříve si to Jaguar přizná, tím lépe pro něj. Nakonec, problémů má dost i bez toho a analytici mateřskému koncernu Tata firmu prodat.


Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák - 1 - COTY 2019 vyhlaseni vitezu 01Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák - 2 - COTY 2019 vyhlaseni vitezu 02Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák - 3 - WCOTY 2019 semifinaliste 07Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák - 4 - WCOTY 2019 semifinaliste 08Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák - 5 - COTY 2019 vyhlaseni vitezu 03Výrobce Auta roku 2019 se dál tváří, jaký je to hit, i když jde o totální propadák - 6 - WCOTY 2019 semifinaliste 09
Jaguar I-Pace je Evropským i Světovým autem roku 2019, na trhu je o něj ale velmi malý zájem. Automobilka jej ovšem už rok přes rok prezentuje jako kasovní trhák

Zdroje: Autocar, JATO Dynamics

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše