Reklama

Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí

Přijde vám poutání se v autě přirozené? Alespoň v případě jízdy vpředu to tak vidí kde kdo, vzadu ale nikoli. Pocit bezpečí přitom nikomu život nezachránil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí

4.8.2017 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Přijde vám poutání se v autě přirozené? Alespoň v případě jízdy vpředu to tak vidí kde kdo, vzadu ale nikoli. Pocit bezpečí přitom nikomu život nezachránil.

Použít v autě bezpečnostní pás je pro naprostou většinu lidí samozřejmostí - dokud sedí na jednom z předních sedadel. Vzadu už to s používáním pásů tak horké není, údajně kvůli představě řady lidí, že zadní sedadlo je bezpečnějším místem pro cestu než přední. Pocit většího bezpečí má svou logiku, před cestujícím není jen čelní sklo, ale i většina interiéru vozu a přece jen přátelštěji působící přední sedadla. Jenže reálně více bezpečí toto místo k sezení neskýtá, ani trochu.

Obojí vyplývá ze studie institutu IIHS. Z odpovědí 1 172 lidí bylo zjištěno, že dokud lidé nastupují dopředu, 91 % z nich si zapíná bezpečnostní pás. Toto číslo ale klesá na 72 %, když je řeč o zadním sedadle. Na otázku, proč se lidé vzadu nepoutají, většina lidí odpovídala, že si nemyslí, že je potřeba na zadních sedadlech používat pásy, protože zadní sedadla jsou bezpečnějším místem než přední.

„To ukazuje na neporozumění důvodu, proč jsou pásy v autě důležité, ať sedíte, kde chcete,” poznamenává IIHS. Onen důvod je ten, že pás vás v případě nehody udrží na místě, nelétáte autem a nepůsobíte zranění sobě či ostatním pasažérům. Např. člověka v sedadle před sebou při čelní srážce doslova přimáčknete na volant a airbag, pokud nejste vzadu připoutaní. Ukazuje to video níže, opět z dílen IIHS.

Z lidí, kteří odpověděli, že se nepoutají v autě vždy, řekli 4 z 5, že to nedělají jen na krátkých trasách a když jedou taxíkem. Nechápeme, jaký je rozdíl mezi Škodou Superb řízenou příbuzným či kamarádem a Škodou Superb řízenou taxikářem - nehoda hrozí v obou případech, třebaže od taxikáře lze čekat více zkušeností.

IIHS zmiňuje pomoc v systémech kontroly zapnutí bezpečnostních pásů, a specificky v těch, které nepřestanou pískat, dokud si na kterémkoliv ze sedadel v autě člověk nezapne bezpečnostní pás. Hlídání zapnutých pásů je dnes již běžné i na všech třech místech zadní lavice, ale stále existují auta, zejména ta levnější, která jím vybavena nejsou.

Byť se 91, resp. 72 % lidí v autě vždy poutá, více než polovina lidí, která při nehodách osobních aut každoročně zemře, není při nehodě připoutána. Podle IIHS by pásy samotné dokázaly zachránit tisíce životů, kdyby je lidé používali ve 100 % případů. Video níže, které ukazuje simulovanou nehodu v 56 km/h, představí, že nepoužívání pásů na zadním sedadle opravdu není dobrý nápad....

Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 1 - Nepoutani se pasy vzadu video 01Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 2 - Nepoutani se pasy vzadu video 02Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 3 - Nepoutani se pasy vzadu video 03Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 4 - Nepoutani se pasy vzadu video 04Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 5 - Nepoutani se pasy vzadu video 05Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 6 - Nepoutani se pasy vzadu video 06Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 7 - Nepoutani se pasy vzadu video 07Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 8 - Nepoutani se pasy vzadu video 08Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 9 - Nepoutani se pasy vzadu video 09Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 10 - Nepoutani se pasy vzadu video 10Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 11 - Nepoutani se pasy vzadu video 11Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 12 - Nepoutani se pasy vzadu video 12Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 13 - Nepoutani se pasy vzadu video 13
Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 14 - Nepoutani se pasy vzadu video 14Překvapivě mnoho lidí se vzadu v autě nepoutá. Podívejte se, co vám přitom hrozí - 15 - Nepoutani se pasy vzadu video 15
Bezpečnostní pásy je třeba používat i vzadu, nejen proto, že je to v ČR povinné. Na posledních dvou snímcích jsou vidět následky nehody pro cestujícího vzadu připoutaného pásem - velká pohoda to není, vypadá to ale o poznání „přežitelněji”

Zdroj: IIHS

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše