Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV

Britská média vyzpovídala vysoce postavené manažery automobilky, můžeme tak přinést horké zprávy o novinkách. Od Fabie po SUV.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV

23.7.2014 | Adam Šrámek | 17 příspěvků

Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britská média vyzpovídala vysoce postavené manažery automobilky, můžeme tak přinést horké zprávy o novinkách. Od Fabie po SUV.

Domácí automobilka musí podle svého předchozího slibu přinášet nový, nebo minimálně rapidně modernizovaný model každých šest měsíců. To prý aby mohla do roku 2018 bezpečně splnit plán stanovený globálním prodejem minimálně 1,5 milionu vozů. V letošním roce zatím plní na výbornou, neboť za prvních šest měsíců prodala 522 500 automobilů, což znamenalo vůbec poprvé překročení půlmilionové hranice a pro letošek realistické očekávání prolomení milionové hranice.

Novinky tedy přijdou, otázkou ovšem je, jakých vozů se budou v následujících 18 měsících týkat. Před pár dny jsme zrovna absolvovali prvních jízdy s Octavií Scout, ale ve výhledu jsou rozhodně zajímavější novinky. Jakmile na ně přijde řeč, pak je třeba připomenout, že jsme se v poslední době museli věnovat nejvýrazněji nové generaci Fabie. Kromě toho automobilka plánuje také modernizaci vlajkového Superb a v zákulisí se prý také velmi bouřlivě spekuluje o velkém SUV, které ani vzniknout nemělo. Tady jsou podrobnosti.

Škoda Fabia 2015

Modelová ofenziva domácí Škody odstartuje už v letošním roce novou generací Fabie. Malý hatchback, se kterým bude mít co dělat i nedávno faceliftovaný vůdce segmentu se znáčky VW, se na scéně objeví kvůli nominaci v anketě Evropského auta roku ještě letos. Podle posledních informací nabídne ve prospěch našinců především moderní vzhled, který ho dozajista dostane do souladu s Octavií i pozdějšími modely. Automobilka se také hodlá krátce po uvedení na trh svézt na vlně úspěchu opticky dramatičtějších verzí Monte Carlo.

Pokud by snad někdo tápal, o co přesně půjde, přídavkem se v jejich případě stanou černá kola, prominentnější střešní spoiler, výrazná loga, zatímco v interiéru budou největší změnou standardně dodávaná sportovní sedadla. Brzký příchod Monte Carla však také naznačuje, že se bohužel nedočkáme nejostřejší verze RS. Podle interních průzkumů totiž typický zákazník Fabie neprahne po vyšším výkonu, naopak si rád připlatí za sportovnější vzhled. Podle nás tedy spíše neprahne po povinném automatu za desítky tisíc Kč, ale to dnes nechme stranou.

Jistě smutná zpráva pro fandy dynamického svezení, na druhou stranu bude jejich žal potlačovat technicky příbuzné Polo GTI s motorem 1,8 TSI, který bude s předními koly spojen manuální převodovkou. Další útěchou se stane odolnější oplastovaná verze vycházející podle všeho z modelu Spaceback, jakou najdeme později v ceníku nikoli pod názvem Scout, ale Outdoor. Z toho bychom mohli usuzovat, že verze s pohonem všech kol ani tentokrát nehrozí.

Nejen v zemi favorizovaných velkých zavazadelníků potěší Fabia na druhou stranu ještě větším objemem pro zavazadla. Ze současných 315 litrů se vyšvihne na hodnotu 330 l a patnáctilitrový nárůst se obtiskne i po sklopení sedadel, kdy bude k dispozici až 1 195 litrů. Kombiverze dorazivší o tři měsíce později posune základní prostor až na 520 litrů. Nárůst vnitřního prostoru se také stane jedním ze společných pokroků sdílených s novou vlajkovou lodí - Superbem.


Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 1 - Skoda Fabia 2015 nova skica oficialni 01Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 2 - Skoda Fabia 2015 nemaskovane spy foto 04Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 3 - Skoda Fabia 2015 nemaskovane spy foto 05
Nová Fabia bude zase prostornější a hezčí, verze RS ale nebude

Škoda Superb 2015

O třetí generaci luxusní limuzíny střední třídy bylo vyřčeno už mnohé, přesto je tu stále ještě co odhalovat. Podle šéfdesignera Kabaně se v novém dějství podařilo z jezevčíka vysochat krasavce, což je pro budoucí zákazníky snad dobrou zprávou. Do doby, než si ho budeme moci prohlédnout prohlédnout naživo, nebude designové hodnocení tak úplně na místě. Jistou představu o voze, který přivítáme v příštím roce, nám ovšem poskytují ilustrace uvolněné Brity. Dynamičtější a sportovnější proporce karoserie na nich odkazují na koncept Vision C, zdánlivě je patrná inspirace karosérií kupé, respektive Passatem CC.

Jak už bylo zmíněno, Superb uvnitř vyroste, aby se jeho posádka cítila lépe. Zásluhu na tom ale neponese prodloužená ani zvýšená karoserie, u níž by délka měla činit nadále 4 833 milimetrů a výška 1 462 mm, nýbrž nárůst v bocích - směrem do šířky - a o něco delší rozvor náprav opepřený většími koly. Právě v těchto ohledech si od slibovaného designového pokroku slibujeme opravdu hodně.

Zatímco zavazadelník překročí současných 595 litrů a 1 700 l v případě sklopených sedadel, v kabině bude prý ke komunikaci s pasažéry vzadu zapotřebí vysílačky. O nových asistenčních a komunikačních systémech, stejně tak i o motorové paletě Superbu, nejvýrazněji napovídá zbrusu nový Passat postavený poprvé na platformě MQB.

Nižší hmotnost, spojená s lepšími jízdními vlastnostmi a zároveň i vyšší dávkou komfortu je tedy tutovkou, stejně tak upuštění od šestiválců. Na vrcholu se ocitne dvoulitrové čtyřválcové benzinové turbo (2,0 TSI) s výkonem 280 koní. Spekuluje se také o použití zadního víka ve stylu TwinDooru, avšak ve značně propracovanější podobě.

Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 4 - Skoda modely pro dalsi roky 2014 01Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 5 - Skoda modely pro dalsi roky 2014 02 Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 6 - Skoda Superb 2016 skica
Škoda Superb se inspiruje v oblasti výbavy i techniky Passatem

Velké SUV Škoda 2016

Pozitivní zprávy pro všechny nadšence do crossoverů přináší informace, že původně dementované sedmimístné SUV (nejvyšší kategorie A Plus) nakonec světlo světa pravděpodobně spatří. V portfoliu mladoboleslavských by se tak usadilo nad stávající Yeti, přičemž do prodejů by se dostalo už na Vánoce příštího roku. Podmiňovací způsob je na místě do doby, než ho nejvyšší vedení schválí podpisem. Právě tenhle model sehraje zcela klíčovou roli ve strategii do roku 2018.

Britská média jdou do ještě větších podrobností, neboť se hovoří nejen o sedmimístné, ale také pětimístné variantě. Pět sedadel bude v základní výbavě a třetí řadu za příplatek samozřejmě půjde sklopit do podlahy zavazadelníku. Cenově by se pak měla novinka ocitnout někde mezi konkurenčními korejskými modely Hyundai Santa Fe a připravovaným Sorentem ze stáje Kia, to znamená zhruba částky v rozmezí 630 až 910 tisíc korun. Podle zdrojů z automobilky to ale nebude žádný crossover na ozdobu, jelikož terénními schopnostmi bude mířit dokonce až k modelům Land Roveru. To zní odvážně.

Plánovaného mastodonta máme k dispozici nové počítačové skici, z nichž je evidentní inspirace menším modelem Yeti. Našli bychom ovšem i několik křivek z chystaného Superbu. Po technické stránce věci se očekávají samozřejmě vnitřnosti ze skladů modelů VW - v tomto ohledu sázíme na Touareg, třebaže si nejsme jistí, zda se bude jednat o příbuzného novinek na platformě MLB. Spíše ale přijede na šasí MQB, a to jak ve verzí s pohonem předních, tak i všech kol. Základní pohonnou jednotkou se údajně stane benzinová 1,4 TSI.

Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 7 - Skoda modely pro dalsi roky 2014 03 Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 8 - Skoda Snowman ilustrace DesignRM 01Škoda pro další roky: nové informace k Fabii, Superbu i velkému SUV - 9 - Skoda Snowman ilustrace DesignRM 02
Nové velké SUV se zatím nejasným názvem zničí Korejce

Další SUV zatím jen malým otazníkem

Podle nejnovějších informací se u Škodovky šéfové také dohadují nad třetím SUV, které by bylo sportovnější alternativou posazenou v modelové řadě nad Yeti. Pokud by se nakonec opravdu objevilo, konkurenční BMW X4 a Range Rover Evoque by zřejmě musely o něco snížit ceny, poněvadž by najednou vypadaly jako zbytečně předražené kusy. Podle jiných teorií by se v podstatě mohlo jednat o konkurenci k Nissanu Juke. Sportovnější modely ovšem budou zcela druhořadé, a tak se spíše těšme na ty výše zmíněné.

Zdroje: Auto Express, Autocar

Adam Šrámek

Diskuze 17 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše