Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají

Říkáte si, proč si někdo vůbec koupí novou Teslu při všech problémech, které je obchází? Lidé jsou si jich alespoň zčásti překvapivě dobře vědomi, existují ale i pozitivní stránky těchto aut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají

13.3.2021 | Petr Prokopec

Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají

/

Foto: Tesla

Říkáte si, proč si někdo vůbec koupí novou Teslu při všech problémech, které je obchází? Lidé jsou si jich alespoň zčásti překvapivě dobře vědomi, existují ale i pozitivní stránky těchto aut.

Přirozený zájem o elektromobily zůstává takřka nulový, v Evropě ale prodej těchto aut přesto prudce roste, neboť jsou v některých zemích spojené s extrémními dotacemi. Ve Státech pak sice politici taktéž nabízí mnohé úlevy, nicméně Tesla již na federální kredit nemá nárok a její prodeje se jistě i proto už dva roky prakticky nikam nehýbou navzdory rozšiřující se paletě modelů. Přesto si k Tesle najde cestu okolo 200 tisíc lidí ročně, což představuje více jak 1% podíl na trhu.

Společnost Escalent se proto rozhodla zjistit, co lidi k této automobilce vábí a co je naopak odrazuje. Průzkum přitom uskutečnila mezi loňským prosincem a letošním únorem mezi majiteli elektrických i konvenčních aut a jeho výsledky mnohou být pro některé překvapivé.

Mezi pět faktorů, kvůli nimž by si lidé Teslu pořídili, nepatří totiž pouze dojezd, výkon a akcelerace, vzhled či skutečnost, že jde o auta „nová a odlišná“, nýbrž i kvalita výroby. Lidé tedy nejspíše i nadále věří někdejším slovům Elona Muska, že Tesla je v tomto ohledu daleko před konkurencí. A to navzdory tomu, že automobilka vyrábí daleko nejnekvalitnější auta na trhu a sám Musk nedávno přiznal, že kvalita je u značky nestálá a značně liší se dle toho, v jaké fázi se zrovna nachází výroba určitého modelu.

Pozoruhodná jsou ovšem i negativa. Za to vůbec největší je považován sám Musk, třebaže ne až tak mezi kalifornských vozů, jako mezi těmi, kteří vlastní konkurenční elektromobily či auta se spalovacími motory. V případě poslední zmíněné skupiny je šéf značky považován dokonce za větší problém, než jakým je nedostačující dojezd či cena. Je tak vlastně potvrzeno, že Musk je pro Teslu darem i prokletím, se kterým se ovšem musí smířit - bez něj by zřejmě žádná nebyla.

Dalšími klíčovými negativy jsou kupodivu opět kvalita výroby, zde už spíše v reakci na zkušenosti než proklamace automobilky. Nepřekvapivě jde také o vysokou cenu a problémy s dobíjením navzdory sítí Superchargerů.

Studie tedy v řadě aspektů neříká nic převratného, v některých ale zaujme. Pozoruhodná je sice vytrácející se, ale přesto přežívající image výrobce kvalitních aut, třebaže i sama Tesla ví, že realita je přesně opačná. A neméně zajímavá je osoba Elona M., která už sama o sobě evidentně není zdrojem atraktivity značky, ale právě naopak. Na druhou stranu je třeba dodat, že neotřelé marketingové nápady šéfa Tesly jsou pro firmu spíše spásou a nebýt jich, našlo by si k ní cestu citelně méně lidí než dnes.


Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 1 - Tesla Model S 75D EU ilu 02Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 2 - Tesla Model S 75D EU ilu 03Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 3 - Tesla Model S 75D EU ilu 04Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 4 - Tesla Model S 75D EU ilu 10Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 5 - Tesla Model S 75D EU ilu 11Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 6 - Tesla Model S 75D EU ilu 13Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 7 - Tesla Model S 75D EU ilu 14Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 8 - Tesla Model S 75D EU ilu 15Studie odhalila důvody, pro které si lidé pořizují Tesly i proč si je koupit odmítají - 9 - Tesla Model S 75D EU ilu 09
Proč si lidé koupí auto, jako je tato Tesla Model S? Elon Musk to opravdu není, odrazuje i 26 % těch, kteří si Teslu nakonec koupí, pro majitele jiných aut šlo o klíčový faktor, proč se kalifornské značce vyhnuli. Foto: Tesla

Zdroj: Escalent

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše