Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět

Česká značka loni ohlásila návrat. Již v lednu Jawa avizovala, že vyprodala letošní produkci až do listopadu, pak zrušila prodej online a až teď dokáže slíbit čas dodání loňských objednávek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět

17.8.2019 | Petr Prokopec

Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět

/

Česká značka loni ohlásila návrat. Již v lednu Jawa avizovala, že vyprodala letošní produkci až do listopadu, pak zrušila prodej online a až teď dokáže slíbit čas dodání loňských objednávek.

V listopadu loňského roku ohlásila svůj velký návrat Jawa. Tedy tradiční česká značka motocyklů, která své dřívější aktivity před více než dvěma dekádami prakticky ukončila. Bohužel se tak nestalo v její domovině, nýbrž na indickém trhu, který by ovšem Jawa mohla považovat za druhý domov. V rámci svých exportních aktivit se totiž po druhé světové válce v této zemi stala doslova kultem. Když tedy práva na užívání názvu, loga i designu získal konglomerát Mahindra, bylo vymalováno.

Jak si značka vede skoro po roce obnoveného působení na indickém trhu? Vlastně lépe, než kdokoliv očekával. Úspěch je tak enormní, že Jawa pozastavila objednávání přes internet a své zákazníky se snaží přesměrovat pouze k dealerům. Jejich počet se neustále zvyšuje, neboť v dubnu už překročila počet 100 showroomů, nyní by jich mělo existovat ještě o desítky více. Výrobce se ovšem touto taktikou v podstatě jen dostává z deště pod příslovečný okap - objednávky přichází dál, jen jinou cestou.

Nečekaný zájem je nejlépe patrný na čekacích lhůtách. Již v lednu totiž bylo jisté, že zákazníci se budou muset obrnit velkou trpělivostí, neboť pokud si v daný moment objednali model 300 či 42, dozvěděli se, že řada na ně přijde nejdříve v září. Výroba se nakonec rozjela až v březnu, a to pouze v továrně v Madhya Pradesh, která původně počítala s kapacitou 90 tisíc strojů ročně. A ta výrazně zaostává za poptávkou.

Čekací lhůty jsou tedy opravdu enormní a situace nyní zašla až tak daleko, že Jawa čerstvě spustila online aplikaci, která zákazníkům se nevyřízenou objednávkou sdělí termín dodání. To zní jako výrazný posun, ale má to pořádný háček - cokoli konkrétního bude teprve nyní sděleno těm, kteří objednávku učinili před 25. prosincem 2018. Jinými slovy - Jawa až po 8 měsících dokáže teprve slíbit přesný datum dodání, víc nic. Ti, kteří si motorku objednali později, musí dál jen čekat a i se zmíněným zářijovým dodáním se musí rozloučit.

Jak se tedy zdá, pro tradiční české výrobce dopravních prostředků začíná být pomalu typické, že jejich největším problémem je jejich přílišný úspěch. Také Škoda už delší dobu řeší nedostačující kapacitu svých českých továren a poptávku převyšující nabídku. S řešením přijde až v příští dekádě, kdy se otevře nová továrna v Turecku. Do té doby může počítat maximálně s pomocí nevyužitých fabrik Volkswagenu, na něco takového ale může Jawa zapomenout, i s konglomerátem Mahindra za zády.

Uvidíme tedy, jak se situace bude dále vyvíjet. Jistotou v tuto chvíli zůstává jen to, že Jawa je momentálně zahlcena objednávkami a i zahraniční média jsou zaskočena tím, s jakým zájmem se musí potýkat. Z toho důvodu firma nakonec odložila i premiéru své další novinky, jíž je výkonnější Perak. Ten se měl ukázat rovněž v září, při pokračujícím zájmu o dosud dostupné modely je ale pravděpodobnější, že letos vůbec nedorazí.


Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 1 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 01Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 2 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 02Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 3 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 03Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 4 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 04Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 5 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 05
Zájem o Jawu 300...

Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 6 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 06Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 7 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 07Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 8 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 08Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 9 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 09
...i model 42 je natolik enormní...

Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 10 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 10Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 11 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 11Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 12 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 12Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma nestíhá vyrábět - 13 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 13
...že značka musela i odložit premiéru výkonnějšího Péráku. Na své motory stále čekají i lidé, kteří si je objednali před koncem loňského roku

Zdroj: Ride Apart

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše