Šéf Mitsubishi Francie: ministr Montebourg je mentální případ a retard

Nejsme jediní, kdo si myslí, že kroky jako abnormální podpora elektromobilismu, zavádění ekopoplatků a snižování rychlosti jen ruinují životy motoristů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf Mitsubishi Francie: ministr Montebourg je mentální případ a retard

26.10.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Šéf Mitsubishi Francie: ministr Montebourg je mentální případ a retard

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejsme jediní, kdo si myslí, že kroky jako abnormální podpora elektromobilismu, zavádění ekopoplatků a snižování rychlosti jen ruinují životy motoristů.

V roce 2020 by mělo po francouzských silnicích jezdit na dva miliony elektromobilů. Ministr pro průmyslovou obnovu Arnaud Montebourg se zasloužil o podporu jejich nákup státní dotací, která v letošním roce činí 7 000 Eur (u hybridních automobilů je to 4 000 Eur). Vláda přitom počítá s tím, že jen za rok 2013 by měl celkový objem tohoto zvýhodnění vyšplhat na 500 milionů Eur (12,5 miliardy korun). Při zapojení lehkých počtů to znamená, že v příštím roce by Montebourg chtěl dostat na silnice minimálně 71 429 úsporných vozů (pokud počítáme jen elektromobily).

Pokud budeme v matematice pokračovat, znamená to, že každý měsíc příštího roku by mělo být ve Francii zaregistrováno 5 952 elektromobilů. Když se však podíváme na výsledky prodejů z letošního září, je naprosto jasné, že ministrův plán je naprosto bláhový. Současný stav věcí totiž zákazníky nedostane do dealerství ani při příslibu dotace. Vláda navíc hodlá odebrat pouze 25 000 elektromobilů v tříletém období, statistiky tak příliš nenavýší.

Mezi běžnými občany se příliš fanoušků jízdy na elektřinu zřejmě také nenajde, když musela být pozastavena i výroba Peugeotu iOn a Citroënu C-Zero. Patriotistických bezemisních vozů (pod povrchem se sice skrývá Mitsubishi i-Miev, ale to raději zmiňujeme jen šeptem, jinak značky nedoprodají ani skladové zásoby) se totiž za letošní první pololetí prodalo na území Evropské unie jen 1 787 exemplářů. A pokud Francouzi nenakupují „své“ zboží, nepohrnou se ani k Nissanu Leaf, jakkoliv se pyšní titulem Evropské auto roku, nebo k Opelu Ampera, který se chlubí tímtéž.

Tato fakta ale očividně Montebourgovi nedocházejí, stejně jako si příliš neláme hlavu s se svým vystupováním v médiích. Proto se ani příliš nemůžeme divit šéfovi francouzského zastoupení Mitsubishi, že ministra nazval „retardem“. Deník La Provence celé jeho vystoupení otiskl, Jean-Claude Debard řekl doslova: „Tento mentální případ, tento retard, jen zvyšuje ekologické daně, redukuje rychlost, s jakou mohou jezdit řidiči po pařížském okruhu, a ruinuje životy všech motoristů ze všech sociálních vrstev. Všichni trpí kvůli němu. Je hloupý a ničemu nerozumí. A klidně mě citujte.“

Jak řekl, tak i novináři udělali. Reakce ministra není známa, nepočítáme však s tím, že Arnaud Montebourg, či spíše jeho mluvčí, věc okomentují inteligentněji než ono překročení rychlosti.


Šéf Mitsubishi Francie: ministr Montebourg je mentální případ a retard - 1 - Jean-Claude Debard (vlevo) a Arnaud Montebourg
Šéf francouzského Mitsubishi Jean-Claude Debard nazval francouzského ministra Arnauda Montebourga retardem a hlupákem, který ničemu nerozumí

Zdroj: Autoblog

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.