Takhle vypadá ideální vůz podle samotných motoristů. Co vám to jen připomíná?

Divíte se, proč dnes jsou dnes tak populární určité typy aut či proč firmy vyrábí některé jejich verze? Britská anketa odpovídá v podstatě na vše.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takhle vypadá ideální vůz podle samotných motoristů. Co vám to jen připomíná?

22.12.2017 | Mirek Mazal | 9 příspěvků

Takhle vypadá ideální vůz podle samotných motoristů. Co vám to jen připomíná?

/

Divíte se, proč dnes jsou dnes tak populární určité typy aut či proč firmy vyrábí některé jejich verze? Britská anketa odpovídá v podstatě na vše.

Design nových aut naráží na své hranice. Modelů je na světě už tolik, že je stále složitější vnést něco neotřelého a zároveň pěkného do linií blatníků či tvarů světlometů. Po odhalení nového modelu tak s železnou přesností přichází kritické hlasy, že se podle jejich názoru auto podobá nějakému předchůdci či rovnou kopíruje části toho či onoho konkurenta. Pokaždé se tak ozvou jedinci, kteří pečlivě zkoumají tvary, jen aby na problematické části či podobnost s jejich oblíbenými vozy mohli upozornit.

Nic proti kritice, zrovna naší práci není cizí, jenže kritizovat je jedna věc a zkusit navrhnout něco vlastního je věc druhá. Britové z SWNS digital se tedy tentokrát nevydali mezi lidi ptát se, co se jim na nějakém autě líbí nebo nelíbí, ale jak by měl vypadat ideální vůz podle jejich názoru. A výsledky průzkumu mezi 2 300 motoristy jsou vskutku pozoruhodné.

Studie ve výsledku odhaluje podobu ideálně vypadajícího vozu podle samotných motoristů, tedy takového, který je poskládán podle nejčastěji preferovaných řešení toho či onoho. Takové vozidlo má tělo Lamborghini Urus, litá kola Civicu Type R, přední masku Alfy Romeo Giulia, dveře Audi R8, přítlačné křídlo z Lamborghini Gallardo, výfuky Hyundai i30, světlomety BMW řady 6 a samozřejmě znak Bentley. V podstatě by tak nejraději vyrobili podivné Bentley, snad jako důkaz národní hrdosti.

„Konečný koncept má určitě jistý sportovní ráz. Očekávali jsme, že se stane populární dvoumístný vysokorychlostní kabriolet, takže bylo překvapením, že zvítězily větší tvary a více konvenčních vlastností,“ sdělil v pozitivním duchu Richard Evans, který měl celý projekt na starosti. Dalším zjištěním je fakt, že Angličané by za příplatky utratili v průměru 1 552 liber (zhruba 45 tisíc Kč) a třetina z nich by investovala do vyhřívaných sedadel.

Ilustrovaný modrý zjev založený na výzkumu můžete vidět níže, nepřipomíná vám to něco? Pokud křičíte „dort pejska a kočičky”, docela s vámi souzníme, v tomto kontextu je to i úsměvné. Druhý pohled na věc ale vyvolá spíše smutek. Tohle imaginární auto má velmi blízko ke křížencům aut jako je BMW X6 M, v posledních letech nepochybně populárních strojů, které jsou dohromady vším a ničím.

Kombinace tolika protichůdných vlastností v jednom balení nikdy nemůže fungovat, vždy bude výsledek kompromisem všeho a zároveň nedokonalou karikaturou jednoho cíle. Terénní auta nebudou nikdy sporťákem ani dálničním křižníkem pro přepravu celé rodiny, jak se nás někteří stále snaží přesvědčit. Jak ale sami můžete vidět, lidé taková auta chtějí. A asi nebudeme daleko od pravdy, že vozů jako je zmiňovaná X6 M vidíme na silnicích relativně málo jen proto, že si je většina lidí jednoduše nemůže dovolit...


Takhle vypadá ideální vůz podle samotných motoristů. Co vám to jen připomíná? - 1 - Studie idealniho auta v Anglii 2018 01Takhle vypadá ideální vůz podle samotných motoristů. Co vám to jen připomíná? - 2 - Studie idealniho auta v Anglii 2018 02Takhle vypadá ideální vůz podle samotných motoristů. Co vám to jen připomíná? - 3 - Studie idealniho auta v Anglii 2018 03
Ani ryba ani rak. Obraz toho, co si lidé přejí, nebo obraz toho, že nevědí, co vlastně chtějí?

Zdroj: SWNS digital

Mirek Mazal

Diskuze 9 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše