Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně

Dlouhých 18 let byl Ghosn výkonným ředitelem druhé největší japonské automobilky, 1. dubna ale dojde ke střídání stráží. A o Apríl se nejedná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně

23.2.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dlouhých 18 let byl Ghosn výkonným ředitelem druhé největší japonské automobilky, 1. dubna ale dojde ke střídání stráží. A o Apríl se nejedná.

Stejně jako Sergio Marchionne je i Carlos Ghosn jedním z nejvytíženějších manažerů automobilového průmyslu. Šéfuje totiž asociaci Renault-Nissan i samotné francouzské a japonské automobilce. Loni sice ustoupil do pozadí v případě AvtoVAZu, nicméně na druhou stranu se ujmul postu předsedy představenstva Mitsubishi Motors. Nissan se totiž v loňském roce stal hlavním akcionářem této značky, po jejím skandálu s měřením spotřeby.

Nyní Ghosn oznámil, že 1. dubna skončí po 18 letech na pozici výkonného ředitele Nissanu. Nemělo by přitom jít o Apríl, dvaašedesátiletý manažer původem z brazilského Porto Velho totiž zároveň uvedl, že jeho post převezme dosavadní zastupující šéf Hiroto Saikawa. Ghosn ale japonskou značku neopouští až tak docela - končí pouze na pozici CEO, stále však bude předsedou představenstvy i lídrem zmiňované aliance Renault-Nissan.

„Jsem si jistý, že manažerský tým, který jsem u Nissanu dal za posledních 18 let dohromady, má talent a zkušenosti, aby dosáhl firemních operačních a strategických cílů. Jelikož jsem nedávno převzal nové povinnosti u Mitsubishi Motors a jelikož se blíží generální setkání akcionářů Nissanu, rozhodl jsem, že je ten správný čas, aby mne Hiroto Saikawa nahradil na pozici CEO Nissanu,“ uvedl ke změně Ghosn.

My přitom jen dodáme, že Ghosn nově hodlá věnovat více pozornosti sblížení všech tří automobilek, tedy nejen Renaultu a Nissanu, kde již pouto existuje, ale také onoho Mitsubishi. U tří diamantů lze tak čekat razantní změny hlavně v oblasti managementu či utahování opasků, nikoliv ve strategii expanze nových modelů. V této oblasti lze i nadále počítat s příchodem dalších crossoverů a SUV.

Na změnu na nejvyšším postu přitom již zareagovaly akciové trhy, které poslaly hodnotu Nissanu o 0,6 procentního bodu dolů, zatímco Mitsubishi 0,8 % získalo. V případě první zmíněné značky jde ovšem pouze o krátkodobý výkyv, zejména asijské země totiž na povýšení Hirota Saikawy, který u Nissanu pracuje od roku 1977, reagují nadmíru kladně.


Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 1 - Carlos Ghosn 02Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 2 - Carlos Ghosn 03Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 3 - Carlos Ghosn 04Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 4 - Carlos Ghosn 05Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 5 - Carlos Ghosn 06Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 6 - Carlos Ghosn 07Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 7 - ghosn nissan sunderland uk 01Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 8 - ghosn nissan sunderland uk 02Carlos Ghosn končí jako šéf Nissanu. A to už se zdálo, že ho povede věčně - 9 - Carlos Ghosn 01
Carlos Ghosn končí jako CEO Nissanu, nadále však zůstává předsedou představenstva této značky i šéfem aliance Renault-Nissan

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.