Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře

Britská novinka kromě pevného střešního panelu přišla také o dvojici bočních dveří. Vše nahradil největší kus dřeva, jakým se kdy Bentley pyšnilo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře

18.11.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britská novinka kromě pevného střešního panelu přišla také o dvojici bočních dveří. Vše nahradil největší kus dřeva, jakým se kdy Bentley pyšnilo.

O luxusním britském kabrioletu, který by vznikl skalpováním čtyřdveřové limuzíny Mulsanne, se spekuluje již nějaký ten pátek. Před nějakými dvěma roky se dokonce na světlo světa dostaly oficiální ilustrace, díky čemuž se zdálo, že odhalení modelu „z masa a kostí“ je jen otázkou času. Loni však značka přišla s prohlášením, že sériová výroba není možná, neboť kabriolet by nenašel dostatek zákazníků a jako takový by skončil nerentabilní. Zdálo se tedy, že jízdě s větrem ve vlasech je konec, poté se ovšem vyrojily zvěsti o tom, že Bentley chystá novou generaci modelu Azure.

Pod tímto názvem figurovaly v minulosti u britské automobilky hned dvě generace 5,3metrového čtyřmístného kabrioletu, pročež se mohlo zdát, že k onomu skalpování modelu Mulsanne nakonec opravdu dojde. To se nyní potvrdilo, neboť Britové ukážou již tento týden na autosalonu v Los Angeles koncept Grand Convertible. Ten není ničím jiným než předzvěstí právě onoho nového Azure, přičemž vznikl dekapitací střechy limuzíny Mulsanne.

Ač se přitom na první pohled může zdát, že novinka je připravená na výrobu, stále ještě existují pochybnosti, zda k ní vůbec dojde. Šéf britské automobilky Wolfgang Dürheimer totiž v tiskovém prohlášení uvedl, že „stále čekáme na odezvu zákazníků. Můžeme je přitom ujistit, že tento vůz - pokud tedy zamíří na veřejné vozovky - bude vysoce exkluzivní a extrémně limitovanou sběratelskou záležitostí.“

Z těchto řádek se přitom dá vyčíst jediné. Sériová výroba ještě nebyla schválena, pokud k ní ovšem dojde, pak jen v omezeném množství. Tomu bude odpovídat cena, která zcela jistě a bez problémů pokryje veškeré náklady. Tím se však již dostáváme na pole spekulací, které raději ihned opustíme. Místo toho naši pozornost zaměříme na samotný vůz, i když mnoho informací zatím k dispozici není.

Momentálně víme tolik, že Grand Convertible je „nejsofistikovanějším kabrioletem, jaké kdy Bentley stvořilo“. Uvnitř lze očekávat 14 kožených plátů sešitých dohromady modrými kontrastními švy. Mimo to nechybí ozdobné prošívání v diamantovém vzoru nebo tmavé ořechové dřevo, které zdobí také kryt plátěné střechy. V tomto případě jde přitom o největší kus, jaký kdy Bentley použilo.

Technické informace aktuálně nejsou k dispozici, pročež není jasné, zda došlo ke zkrácení rozvoru. Při pohledu shora je však patrné, že vzadu zcela jistě došlo ke zmenšení prostoru hlavně pro nohy. Více ale v tomto směru budeme vědět po premiéře v L.A., což platí také o jízdní dynamice. Nyní lze jen zmínit, že vůz stejně jako Mulsanne používá 6,75litrový osmiválec naladěný na 530 koní a 1 100 Nm.

Zvenčí se pak novinka pyšní kapotou a rámem čelního okna z „tekutého kovu“, se kterým ideálně kontrastuje modrý metalický lak Sequin Blue. Ten přitom vznikl na základě odstínu flitru šatů ženy jednoho ze zákazníků značky. To je ale poslední dostupná informace, ty dodatečné naštěstí dorazí spíše v řádu hodin než dnů.


Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře - 1 - Bentley Grand Convertible concept prvni foto 01Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře - 2 - Bentley Grand Convertible concept prvni foto 02Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře - 3 - Bentley Grand Convertible concept prvni foto 03Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře - 4 - Bentley Grand Convertible concept prvni foto 04Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře - 5 - Bentley Grand Convertible concept prvni foto 05Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře - 6 - Bentley Grand Convertible concept prvni foto 06Bentley Grand Convertible: Mulsanne shodil střechu, nový Azure je ve hře - 7 - Bentley Grand Convertible concept prvni foto 07
Bentley Grand Convertible je prozatím konceptem. Pokud přitom bude schválena produkční verze, pak půjde jen o limitovanou edici

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.