Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli

Holandská automobilka stojí na pomezí bankrotu, za což prý může i Saab či F1. Pomocí by ovšem značce mohlo sloučení s výrobcem elektrických letadel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli

3.12.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Holandská automobilka stojí na pomezí bankrotu, za což prý může i Saab či F1. Pomocí by ovšem značce mohlo sloučení s výrobcem elektrických letadel.

Pokud jsme v posledních měsících zmiňovali holandskou automobilku Spyker, pak to rozhodně nebylo kvůli jejím novým modelům. Místo toho byl v centru dění osud značky, neboť ta se potýkala zejména s nedostatkem financí. Na počátku července tak bylo kupříkladu oznámeno, že firma má velké dluhy na daních, a proto veškerá její aktiva míří do dražby. Tento osud se sice nakonec majiteli automobilky Victoru Mullerovi povedlo zvrátit, nicméně ne na dlouho.

Již o dva měsíce později jsme totiž mohli referovat o tom, že Spyker nevyplácí zaměstnancům mzdy a že bankrot je na spadnutí. Tyto domněnky pak jen umocnil verdikt amerického odvolacího soudu, u kterého Holanďané žalovali koncern GM o tři miliardy dolarů (cca 60 mld. Kč). A aby toho nebylo málo, pak na počátku měsíce vešlo ve známost, že automobilka již od prvního kvartálu letošního roku dluží za nájem. Bylo tak prakticky jen otázkou času, kdy se ucho pomyslného džbánu utrhne zcela. A to se stalo včera, kdy Muller požádal o soudní ochranu před věřiteli.

Holandský soud žádost Spykeru přijal, přičemž prozatím nebyla specifikován přesný časový horizont, do kterého šéf firmy musí přijít s řešením nastalých patálií. Zatím shání finance, naznačil ale i zájem o sloučení s nejmenovaným americkým výrobcem elektrických letadel. To by samozřejmě dávalo smysl, neboť také Spyker má leteckou minulost, jak ostatně naznačuje vrtule v jeho znaku. Firmy zaměřené na výrobu elektrických dopravních prostředků navíc mohou počítat se státními dotacemi, což by značce jistě pomohlo.

Zatím ovšem není jisté, zda ke sloučení dojde a zda tím v kasičce Spykeru zacinkají tolik potřebné zlaťáky. Konečně ovšem bylo potvrzeno to, co za problémy automobilky stojí. Jak se dalo očekávat, značka si nejméně dvakrát ukousla větší kus koláče, než jaký dokázala sníst. Tím prvním byl vstup do šampionátu Formule 1, kdy Holanďané odkoupili skomírající Jordan. Druhým velkým soustem pak bylo převzetí Saabu v letech 2009 a 2010.

Aktuálně můžeme jen doufat, že se Spykeru povede zmrtvýchvstání a nakonec skutečně rozjede výrobu modelu B6 Venator. Nejsme si ale ani trochu jisti, zda tato pohádka ještě může mít šťastný konec...


Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 1 - Spyker B6 Venator nova sada 01Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 2 - Spyker B6 Venator nova sada 02Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 3 - Spyker B6 Venator nova sada 03Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 4 - Spyker B6 Venator nova sada 04Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 5 - Spyker B6 Venator nova sada 05Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 6 - Spyker B6 Venator nova sada 06Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 7 - Spyker B6 Venator nova sada 07Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 8 - Spyker B6 Venator nova sada 08Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 9 - Spyker B6 Venator nova sada 09Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 10 - Spyker B6 Venator nova sada 10Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 11 - Spyker B6 Venator nova sada 11Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 12 - Spyker B6 Venator nova sada 12Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 13 - Spyker B6 Venator nova sada 13Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 14 - Spyker B6 Venator nova sada 14Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 15 - Spyker B6 Venator nova sada 15Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 16 - Spyker B6 Venator nova sada 16Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 17 - Spyker B6 Venator nova sada 17Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 18 - Spyker B6 Venator nova sada 18Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 19 - Spyker B6 Venator nova sada 19Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 20 - Spyker B6 Venator nova sada 20Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 21 - Spyker B6 Venator nova sada 21Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 22 - Spyker B6 Venator nova sada 22Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 23 - Spyker B6 Venator nova sada 23Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 24 - Spyker B6 Venator nova sada 24Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 25 - Spyker B6 Venator nova sada 25Spyker má na kahánku, požádal o soudní ochranu před věřiteli - 26 - Spyker B6 Venator nova sada 26
Spyker B6 Venator měl odstartovat novou kapitolu v historii značky, nakonec však firma stojí na pomezí bankrotu. Pokud se jí povede sehnat peníze, pak by výroba kupátka skutečně mohla po několika letech slibů odstartovat

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše