Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují

Politika "jednoho Fordu" se dotkla také osobních a užitkových dodávek. Za moře míří Transit a rodinu těchto aut rozšíří samostatná řada Courier.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují

8.9.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Politika "jednoho Fordu" se dotkla také osobních a užitkových dodávek. Za moře míří Transit a rodinu těchto aut rozšíří samostatná řada Courier.

Skupina užitkových Fordů je po amsterdamské konferenci představující pařížské i další příští modely znatelně větší. Stejně tak se ale zvýšila šance, že budou mít zákazníci v označování jednotlivých modelů slušné zmatky. Zkusíme to proto vzít postupně a co nejjednodušeji.

Současný dosluhující Transit dostal počátkem letošního roku částečnou náhradu v podobě relativně menší zaplechované dodávky Transit Custom a osobní, kompletně prosklené verze Tourneo Custom, která má konkurovat třeba Volkswagenu Transporter. Větší „dvoutunové“ modely nahrazuje čistě komerční dodávka nazvaná tradičně jen Transit.

Podobně jako Mondeo, Focus či Fiesta i z Transitu se stane globální model, který ve Spojených státech nahradí přes padesát let vyráběné dodávky řazené pod souhrnné označení E-Series. Jak asi všichni zájemci o podobný typ automobilů očekávají, také nový Transit se objeví s několika rozvory, délkami i výškami karoserie, různými objemy ložné plochy, ale třeba i jako valníky nebo samostatné, pro specializované úpravy určené šasi.

Evropská verze bude k mání výlučně s čtyřválcovým turbodieselem 2,2 TDCi se zatím nespecifikovanými parametry, očekává se ale, že bude v prodeji v několika výkonových variantách. Motor bude podle provedení kombinován se všemi druhy pohonu - zákazník bude mít na výběr model s pohonem předních, zadních nebo všech kol.

Model určený pro Spojené státy bude produkován v americkém Kansasu vedle pickupu Ford F-150 a k jeho pohonu poslouží zážehový šestiválec 3,5 Ecoboost, pak jiný, blíže neurčený agregát V6 a nakonec ještě diesel. Ani k němu Ford neuvedl detaily, každopádně potvrdil, že bez ohledu na pohonnou jednotku budou všechny tamní Transity auta klasické koncepce s pohonem zadní nápravy.

Pokud se v tom jakž takž orientujete, trochu vám to ještě zkomplikujeme. Jako přídavek ke trojce velkých modelů se v prodeji brzy objeví čtyři menší auta. Za jejich základ bychom mohli považovat užitkový model Transit Connect s posuvným zadním párem dveří. Jde o lehký dodávkový vůz s nosností do jedné tuny, který se bude vyrábět se standardním nebo prodlouženým rozvorem a prodávat na obou stranách Atlantiku.

Motorizace odtajněny nebyly, Ford ovšem přiznal, že půjde o downsizované benzínové i dieselové agregáty a tak bychom to viděli na 1,0 Ecoboost, případně příští 1,5 Ecoboost a pouze pro Evropu téměř jistě na nový 1,5 TDCi z modelu B-Max a modernizované Fiesty.

Ten největší Transit i malá dodávka Transit Connect se do prodeje dostanou koncem příštího roku a do té doby nás Ford patrně nechá čekat i na přesnější technické parametry.

Dalším v pořadí je Tourneo Connect postavené na základech užitkového Transitu Connect. Hlavní rozdíl je asi v tom, že Tourneo je osobní verze s celoprosklenou kabinou. Poslední pár aut se chce vecpat někam do prakticky zanedbatelné mezery mezi Customy (Transit Custom a Tourneo Custom ze začátku roku) a oba Connecty. Jde o Tourneo Courier, malý van s posuvnými dveřmi, vyšší střechou a především maskou chladiče připomínající nové Mondeo, přičemž později dorazí i jeho dodávková verze Transit Courier.

Podtrženo a sečteno: Ford má nyní (anebo brzy bude mít) na trhu Transit, Transit Custom, Tourneo Custom, Transit Courier, Tourneo Courier, Transit Connect a Tourneo Connect. Naučit se je rozpoznávat ale budete muset už sami.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.


Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 1 - Ford Konference uzitkove modely Transit 00Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 2 - Ford Konference uzitkove modely Transit 01Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 3 - Ford Konference uzitkove modely Transit 02Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 4 - Ford Konference uzitkove modely Transit 04Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 5 - Ford Konference uzitkove modely Transit 05Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 6 - Ford Konference uzitkove modely Transit 03
Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 7 - Ford Konference uzitkove modely Custom 01Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 8 - Ford Konference uzitkove modely Custom 02Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 9 - Ford Konference uzitkove modely Custom 03
Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 10 - Ford Konference uzitkove modely Courier 01Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 11 - Ford Konference uzitkove modely Courier 02
Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 12 - Ford Konference uzitkove modely Connect 01Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 13 - Ford Konference uzitkove modely Connect 02Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 14 - Ford Konference uzitkove modely Connect 03
Ford Transit, Courier a Connect 2013: užitkové dodávky Fordu také zglobalizují - 15 - Ford Konference uzitkove modely
Ford dělí své dodávkové vozy na řady Transit, Custom, Courier, Connect, přídomek Transit pak signalizuje užitkovou a Tourneo osobní verzi

Zdroj: Carscoop

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek