Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady

Japonský comeback do nižší střední třídy se nese ve znamení prostorné kabiny. Ač Není jediným plus, Pulsar o první pozice segmentu neusiluje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady

28.2.2015 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonský comeback do nižší střední třídy se nese ve znamení prostorné kabiny. Ač Není jediným plus, Pulsar o první pozice segmentu neusiluje.

Japonci v posledních letech na našem kontinentu zažívají docela krušné chvíle, ne neboť o jejich produkty není zdaleka takový zájem jako o konkurenci pocházející z nám výrazně bližších končin. Třebaže to mnohé z nich zřejmě až tolik netrápí, protože si ušlé zákazníky kompenzují nadvládou na podstatně větších asijských či amerických trzích, je docela hezky vidět, že ne všichni boj o prodejní čárky u našinců vzdávají. Na rozdíl od takového Mitsubishi či Hondy má Nissan v tomto ohledu ještě docela pevnou půdu pod nohama, což je vidět také na počtu jím nabízených modelů, potažmo na jejich odbytu. Vraťme se však kousek zpátky.

V polovině minulé dekády Japoncům po nové-nenové druhé generaci dříve úspěšné Almery začaly docházet nápady a s pozicí Nissanu v Evropě, respektive jeho základnou v Británii, to vypadalo navzdory alianci s Renaultem poměrně bledě. Pak ale kdosi dostal spásnou a jak se později ukázalo i nadmíru lukrativní myšlenku, a místo hatchbacku navrhl vyrobit podobně veliký pětidveřový vůz na zvýšeném podvozku. Výsledkem byl crossover Qashqai následovaný o tři roky později ještě o poznání odvážnějším Jukem. Od té doby si automobilka mne ruce, že se k těmto experimentům z čeledi crossoverovitých odhodlala, přesto se však evidentně s opuštěním vysoce konkurenčního segmentu nižší střední třídy stále nedokázala vyrovnat.


Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 1 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 03Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 2 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 04Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 3 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 07

Jistě řada z vás vznese námitku, že se u nás od roku 2004 po jistý čas prodávala podivná až ošklivá a nezáživná Tiida. Fronty na ní se ale dle očekávání nikdy nestály. Spíše bych řekl, že potkat jí v dnešní době na silnici, jdu si z takového návalu štěstí vsadit Sportku. Skutečně až takový nezájem vyústil v situaci, že se ze showroomů vypařila naprosto tiše a bez náhrady, doslova jako pára nad hrncem. Od té doby Nissan neměl v potrfoliu plnohodnotnou náhradu. Jenomže v minulém roce nastal obrat o 180 stupňů a zjevila se novinka s lehce matoucím názvem Pulsar.

Možná, že ji měli pojmenovat Almera, ale ani finální označení není žádným novodobým výplodem fantazie. V Austrálii či Asii ho totiž ve skutečnosti používají už od roku 1978 a v Evropě ho mohli někteří spatřit na některých verzích modelu Sunny i Almera, jiní mají Pulsar spojený s ostřejšími Nissany. Oprostím se však raději od detailů a půjdu rovnou k věci. Tahle výhradně pro Evropu určená novinka by totiž mohla být ve skutečnosti rukavicí vrženou populárnímu Golfu, Focusu a Astře, mačetou na ambiciózní korejskou i30 a Cee'd, respektive dobře mířeným políčkem třistaosmičce či Aurisu.

Na úvod bych mohl říci „je i není“, ale takový verdikt by vám mnoho nepověděl. Zejména v této třídě jsou totiž zákazníci velmi různorodí, mají rozdílně nastavené žebříčky preferencí a některé klady či zápory naprosto ignorují. Kdo ví, třeba jim bude přístup Nissanu nejbližší. Každopádně se bude třeba podívat na celek komplexněji a prozkoumat, co si pro nás novinka vyráběná v Barceloně připravila. Může někomu vůbec zrychlit puls? Přebrat zákazníky konkurenci či získat zcela novou klientelu? A co na to Jan Tleskač?

Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 4 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 01Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 5 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 08Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 6 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 09

Vzhledem nešokuje, ale ani se neskrývá

Už při prvním ohledání aura mi vytanulo na mysl, že Pulsar jednoznačně navazuje na styl značky, ve kterém byla obrozena druhá generace Nissanu Qashqai. Pokud se kouknete na jeho světlomety, masku či směrem k zádi se zužující prosklení, nebudete déle zkoumat, odkud se ten pocit bere. Velmi rychle však také zjistíte, že je to daleko menší extrovert, který nerozehrává obnaženými plasty, zvýšenou světlou výškou či speciálně oddělenými světly žádné nepatřičné hry na něco, čím ve skutečnosti není. Je to zkrátka a dobře hatchback a přesně podle toho se také tváří. I když tak jednoznačně ho také soudit nelze.

Skutečně nečekejte přitažlivou neodolatelnou krásku, ale zároveň ani šedou myš parkovacích ploch, která vás dokonale skryje v davu. To, že se nesnaží prvoplánově zalíbit, mi na něm bylo od počátku sympatické. Osobně jsem fandou elegance bez kudrlinek než pouťových atrakcí a přesně z tohoto důvodu jsem s autem byl zajedno. Stále jsem však nemohl rozluštit, proč se mi jako zcela typický hatchback úplně nejeví. Rozluštění přišlo záhy. Nejsou za tím jen relativně krátké převisy, přesně takovém dojmu nahrává v segmentu naprosto rekordní rozvor (2,7 metru odpovídá dokonce X-Trailu) zkombinovaný s vyšší stavbou karoserie, která sahá do výšky 1,52 metru.

Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 7 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 15Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 8 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 13Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 9 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 12

Zmíněné ale poznáte až ve chvíli, kdy si do něj budete chtít sednout a když poprvé řádně prohlédnete kola, která z dálky do té doby jako sedmnáctipalcová rozhodně nevypadala. Vtip je v tom, že dobře promyšlené proporce i boční prolisy jeho skutečné rozměry pronikající do kategorie MPV šikovně maskují. Nejdelší vůz v segmentu, který Golfu naděluje do délky přes třináct centimetrů a na výšku téměř sedm, jakoby v tomto ohledu navazoval na menší Note, jemuž lze hru na pomezí segmentů bez skrupulí přišít stejně tak. Za vším je třeba hledat modulární platformu CMF2, která podepírá novinku stejně jako zmiňovaný Qashqai a X-Trail.

Příjemně ovšem Pulsar překvapuje LED předními světlomety, které bych od Nissanu v této třídě nečekal. Jejich negativem budiž, že diody nepoužívají i pro dálkové svícení. Co dodat závěrem k designu? Snad jen, že bude slavit u všech, co preferují decentní nemasový kus. Pravděpodobně z něho nepadnete na kolena, na druhou stranu nikoho nebude svým vzezřením nijak zásadně rušit. Tím designovou stať s radostí zakončím a posunu se za volant, právě tam se totiž bude rozhodovat, kam si tento Nissan můžete od nynějška zařadit. V kabině Pulsar zcela očividně neusiluje o srovnávání s německými soky, ale než si to čtenář špatně vysvětlí, dodávám, že zmíněné neznamená automaticky něco pokaženého či nekvalitního. Svým postojem je zkrátka jen jiný, nejde s davem.

Důkazem toho budiž například trošku zvláštně řešená skladba plastů znamenající trošku jiné pořádky. Tam, kde byste na palubní desce očekávali měkké, tam jsou tvrdé a naopak. Kabina se může zdát hned na první pohled nezajímavá, avšak jen do chvíle, kdy zjistíte, že podstatnější byly pro tvůrce jiné věci, například převládající čistota, účelnost, přehlednost a ergonomie. To nejdůležitější je však prostor, jaký nabízí Pulsar v zadní části kabiny.

Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 10 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 26Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 11 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 28Test Nissan Pulsar 1,5 dCi: Qashqai, co vyzul kanady - 12 - Test Nissan Pulsar 15 dCi 2015 29

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.