Expert vysvětlil, proč je souboj pick-upu Tesly s Fordem nesmysl jako pick-up sám

Tesla se pomocí přetahované Cybertrucku s Fordem F-150 snažila ukázat, jak je její novinka silná, podle Jasona Fenskeho ale místo toho ukázala jedinou věc - jak je těžká. Nesmysl je dle něj i samotný pick-up.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Expert vysvětlil, proč je souboj pick-upu Tesly s Fordem nesmysl jako pick-up sám

29.11.2019 | Petr Prokopec

Expert vysvětlil, proč je souboj pick-upu Tesly s Fordem nesmysl jako pick-up sám

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tesla se pomocí přetahované Cybertrucku s Fordem F-150 snažila ukázat, jak je její novinka silná, podle Jasona Fenskeho ale místo toho ukázala jedinou věc - jak je těžká. Nesmysl je dle něj i samotný pick-up.

Přesně před týdnem Tesla odhalila pick-up Cybertruck. Zatímco její předchozí novinky byly přijímány s větším nebo menším jásotem, tentokrát automobilka z Kalifornie šlápla poněkud vedle. I její zapřísáhlí fanoušci jsou rozpačití ze vzhledu, který ze všeho nejvíce připomíná malůvky dětí navštěvujících školku. To lze brát jako pozitivum snad jen ve chvíli, kdy nejste příliš zdatní v kreslení, neboť Cybertruck je asi prvním vozem na světě, který zvládnete věrně vystihnout.

Nejde však jen o design či skutečnost, že Tesla si během debutu utrhla nemalou ostudu, neboť její vychvalovaná a nerozbitná okna neodolala ocelové kouli. Palce dolů dostává automobilka také za souboj s Fordem F-150. Cybertruck srovnání vyhrál, férový souboj to ale nebyl, z celé nabídky F-150 byl vybrán úplný základ s pohonem zadních kol.

To už víme, bez ohledu na to ale celé klání považuje za nesmysl i náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained, který je jako majitel Modelu 3 Performance fanouškem Tesly. A aby svému tvrzení dodal váhu, rozhodl se jej doprovodit jako vždy jasnými fakty.

Tesla vítězství prezentovala jako ukázku síly Cybertrucku, Jason ale uvádí, že za výsledkem nestojí vyšší točivý moment. V tomto ohledu dost možná Tesla tahá i za kratší konec provazu, neboť jakkoliv má na motoru více Newtonmetrů, při přenosu na silnici dochází k jejich znásobení převody a u Tesly se tak díky převodovce děj pouze desetkrát. Ford však užívá konvertoru, automatické převodovky a stálého převodu, což nakonec vede k třiatřicetinásobné porci Nm. Ač tedy v obou případech neznáme úplně přesné oficiální údaje, F-150 je na tom nejspíše lépe.

Podstatné ovšem je, že výše točivého momentu je v souboji alespoň trochu srovnatelných aut zcela nedůležitá. Stěžejní roli hraje hmotnost, která tlačí hnaná kola k zemi, jinak by došlo k jejich prokluzu. Fenske předpokládá, že F-150 s pohonem všech kol by měl vážit 2 268 kilogramů, zatímco Cybertuck se dvěma elektromotory vykáže na ručkách vah 2 722 kg. Již v tuto chvíli je tedy převaha Tesly zcela jasná, náskok Cybertrucku však byl ještě vyšší.

Jak je z videa Tesly patrné, Fordu se protáčí pouze zadní kola. To znamená, že z oné hmotnosti využívá pro trakci jen tu část, která zatěžuje zadní nápravu. U Fordu jde asi o 40 procent hmotnosti vozu, suma sumárum tu tedy máme pouhých 907 kilo Fordu, jež míří do souboje s necelými třemi tunami Tesly. Přirovnání k Davidu a Goliáši tedy rozhodně není od věci.

Obrovitý náskok Tesly pak neovlivňuje ani sklon vozovky, jakkoliv Fenske není přesvědčen, že jej má na svědomí realita a nikoliv trik filmařů. Nicméně i když by stoupání bylo pětiprocentní, Cybertruck by stále měl enormní výhodu, tohle změní situaci jen o pár procent. A to ani nedošlo na zmínku o reakci řidičů, kdy u Tesly došlo na zašlápnutí pedálu dříve než u Fordu. Ve výsledku to tak byl F-150, jenž musel bojovat s větším valivým odporem, ač se měl pohybovat z kopce.

Celé srovnání tedy říká podle Jasona jen jedno - že nový pick-up Tesly je zatraceně těžký. A to není dobrá vlastnost pro cokoli jiného než podobná přetahování - zhoršuje to dynamiku, spotřebu, zatěžuje brzdy, podvozek, zhoršuje ovladatelnost, hmotnost navíc zkrátka není dobrá. Chlubit se tedy skrze podobný souboj zrovna jí?

My dodáme, že je pochopitelné, proč automobilka z Fremontu k tomuto srovnání přistoupila. F-150 je lídrem na americkém trhu, a to nejen ve své kategorii. Pokud tedy utrpí porážku od novinky, navíc s alternativním ústrojím, jsou její šance na úspěch o poznání vyšší. Z marketingového hlediska tedy kousek Tesly svůj smysl má, z technického pohledu je absurdní a zbytečný.

Jason navíc správně podotýká, že nesmyslné je z hlediska proklamovaných cílů Tesly i pojetí samotného auta. Automobilka se podle svých slov snaží urychlit přechod z konvenčních aut na elektrická, toho ale stěží dosáhne autem s tak polarizujícím designem a omezenou praktickou využitelností. Bývalý motorář zmiňuje například vysoké bočnice, které umožňují přístup na korbu pouze zezadu, což je v této kategorii aut zásadní problém.

Cybertruck zkrátka nemá šanci oslovit větší množství typických zákazníků tohoto typu aut, a tak jejich přesun k elektrickému pohonu stěží uspíší. Tím Tesla skutečně jde proti svým vlastním záměrům. Své tradiční marketingové genialitě se ale odhalením této novinky zcela jistě nezprotivila.


Expert vysvětlil, proč je souboj pick-upu Tesly s Fordem nesmysl jako pick-up sám - 1 - Tesla Cybertruck vs Ford F-150 Jason Fenske 2019 videoscreen 01Expert vysvětlil, proč je souboj pick-upu Tesly s Fordem nesmysl jako pick-up sám - 2 - Tesla Cybertruck vs Ford F-150 Jason Fenske 2019 videoscreen 02Expert vysvětlil, proč je souboj pick-upu Tesly s Fordem nesmysl jako pick-up sám - 3 - Tesla Cybertruck vs Ford F-150 Jason Fenske 2019 videoscreen 03Expert vysvětlil, proč je souboj pick-upu Tesly s Fordem nesmysl jako pick-up sám - 4 - Tesla Cybertruck vs Ford F-150 Jason Fenske 2019 videoscreen 04
Jason Fenske z Engineering Explained rozebral souboj Tesly Cbyertruck a Fordu F-150. Podle něj je to jeden velký nesmysl, jako vůz sám

Zdroj: Engineering Explained@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše