Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný

Pokud nechcete s rodinou zůstat trčet na parkovišti, ale dostat se tam, kam chcete, jsou kompaktní škodovky skoro sázkou na jistotu. Více odolnosti je přitom spojeno s diesely a neplatí to jen u Škody.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný

23.1.2019 | Petr Prokopec

Pokud nechcete s rodinou zůstat trčet na parkovišti, ale dostat se tam, kam chcete, jsou kompaktní škodovky skoro sázkou na jistotu. Více odolnosti je přitom spojeno s diesely a neplatí to jen u Škody.

Rodinné vozy rozhodně nemají jednoduchý život. V zápřahu jsou dennodenně, přičemž často absolvují krátké cesty mezi domovem a školou či školkou, za prací i za nákupy. Jejich pohonné jednotky tak bývají vypínány dříve, než se pořádně rozehřejí, aby vzápětí absolvovaly zpáteční cestu. Odpočinek navíc nepřichází ani o víkendu, kdy dochází za realizaci řady výletů. Není to tedy ani design, ani výkon, ani komfort, na čem záleží, nýbrž spolehlivost.

Britský magazín What Car? proto v rámci své ankety Reliability Survey vyhlásil nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta. Zdrojem informací se stalo více než 18 tisíc majitelů, kteří měli říci, zda v průběhu předchozích dvanácti měsíců zaznamenali se svým vozem nějaký problém. Kromě toho měli respondenti uvést, jak dlouho bylo jejich auto mimo provoz a na kolik je přišla oprava. Na základě těchto dat pak byl zformován index, který odděluje zrno od plev, respektive spolehlivá auta od těch nespolehlivých.

Anketa bere v potaz vozy ne mladší než jeden rok a ne starší než čtyři léta. Nejprve se přitom zaměříme na ty nejspolehlivější, ty nejhorší přijdou na řadu až ve druhém sledu.

Nejspolehlivější rodinná auta podle magazínu What Car?

Pokud patříte mezi odpůrce Škody, možná se vám britský žebříček spolehlivosti nebude líbit. Hned tři příčky v nejlepší desítce patří modelům Rapid a Octavia. Pro značku jde jednoznačně o úspěch, třebaže dva z těchto tří „zářezů“ připadají na desáté a deváté místo - žádná jiná automobilka se nemůže pochlubit ani dvěma úspěchy.

Ani tento stav ovšem neznamená, že by se českým vozům úplně vyhýbaly problémy, v obou případech jsou spojeny hlavně s pohonnými jednotkami, převodovkami a spojkami. Většina vozů ale zůstala provozuschopná a jen málo bylo v servisu déle než týden. Opravy navíc byly provedeny zdarma či maximálně za nějakých 1 500 korun.

S pohonnými jednotkami mají problém i další zástupci v žebříčku, třeba Ford Focus, Honda Civic nebo Kia Cee’d. Majitelé si stěžují daleko více na dieselové než benzinové agregáty, v případě modrého oválu či korejského vozu ovšem spíše než na motorový prostor poukazují na nesnáze spojené s karoseriemi. Ford se zvládal s opravami vypořádat během jednoho dne, tak jako třeba Honda. V jejím případě však majitelé občas museli zaplatit až 6 000 Kč, zatímco u Kie sice návrat vozu k provozuschopnosti zabral delší dobu, byl však zcela zdarma.

Jednodenní opravy, navíc provedené v rámci záruky, byly potřeba i u Mazdy 3. V jejím případě ovšem nedošlo až tak na stížnosti na pohonné jednotky, nejčastěji se zákazníkům porouchávaly satelitní navigace. U Seatu Leon pro změnu řada stížností směřovala ke klimatizaci, také španělský vůz si ale lidé mohli vyzvednout v servisu tentýž den, kdy jej do něj přivezli. A aby toho nebylo málo, ani oni nemuseli sahat do peněženky pro jakýkoliv finanční obnos.

Tím se dostáváme na pódium k nejspolehlivějším z nejspolehlivějších. Překvapením je, že jak Škoda Octavia, tak Audi A3 zamířily tak vysoko díky dieselovým motorům, na něž si stěžovalo méně lidí než na benzinové agregáty. U čtyř kruhů navíc oprava zabrala jeden den a byla bezplatná, v případě českého vozu zákazníci museli občas zaplatit necelých šest tisíc korun. Ještě lépe pak na tom bylo Hyundai i30, jehož jediným problémem je převodovka, kterou značka opravuje zdarma.

10 nejspolehlivějších rodinných vozů dle What Car?

10. Škoda Rapid - 95,3 %
9. Škoda Octavia (benzin) - 95,5 %
8. Ford Focus (benzin) - 95,7 %
7. Honda Civic (2012-2017, benzin) - 95,8 %
6. Kia Cee’d - 96,3 %
4-5. Mazda 3 (benzin) - 97,2 %
4-5. Seat Leon (benzin) - 97,2 %
3. Škoda Octavia (diesel) - 97,3 %
2. Audi A3 (diesel) - 98,4 %
1. Hyundai i30 (2012-2017) - 98,9 %


Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 1 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 01Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 2 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 02Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 3 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 03Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 4 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 04Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 5 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 05Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 6 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 06Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 7 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 07Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 8 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 08Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 9 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 09Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 10 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 10
Škoda v britské anketě zaměřené na spolehlivost rodinných vozů opravdu zazářila, z deseti příček obsadila hned tři

Nejméně spolehlivá rodinná auta dle magazínu What Car?

Mezi nejméně spolehlivými vozy byli vyhlášeni pouze tři zástupci, z nichž nejlépe je na tom Mercedes-Benz třídy A. Také v jeho případě si lidé nejvíce stěžují na pohonné jednotky, kritika ovšem míří i na baterii, karoserii, elektroniku, výfuk či palivový systém. Postižených oblastí tedy není málo, za nápravu navíc majitelé museli zaplatit až 14 500 Kč. Své vozy naštěstí měli zpět za necelý týden, na rozdíl od vlastníků Nissanu Pulsar, kde se čekání protáhlo i na více než sedm dní.

Spolehlivost přitom rozhodně nepatří mezi silné stránky japonského vozu, poruchy se týkají 45 procent všech exemplářů na britských silnicích. Pro rodinu tak tento hatchback rozhodně není vhodný, stejně jako Peugeot 308. Také u francouzského vozu se poruchy dotýkají skoro poloviny produkce, navíc tak jako u Nissanu Pulsar je častým terčem cokoliv elektrického. Většina aut pak sice zůstala provozuschopná, nicméně mnohé opravy se vyšplhaly až na takřka 15 tisíc korun.

3 nejméně spolehlivé rodinné vozy dle What Car?

3. Mercedes-Benz třídy A (diesel) - 86,9 %
2. Nissan Pulsar - 86,5 %
1. Peugeot 308 - 81,5 %

Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 11 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 11Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 12 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 12Britové zvolili nejvíce a nejméně spolehlivá rodinná auta, Škoda zazářila jako nikdo jiný - 13 - What Car 2019 Reliability Survey family cars 13
Přítomnost Peugeotu 308 mezi nejméně spolehlivými vozy s ohledem na mýty okolo francouzských aut nepřekvapí, o Nissanu Pulsar či Mercedesu třídy A jsme ale měli lepší mínění

Zdroj: What Car?

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše