SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd

Dle katalogových hodnot dnes vezme hodně paliva leda Bugatti Chiron, ve skutečném světě to ale tak růžové není. Tato SUV v něm „žerou” nejvíc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd

6.8.2017 | Marek Bednář | 24 příspěvků

Dle katalogových hodnot dnes vezme hodně paliva leda Bugatti Chiron, ve skutečném světě to ale tak růžové není. Tato SUV v něm „žerou” nejvíc.

Většina lidí u svého auta sleduje spotřebu paliva, ať už kvůli snaze o co nejnižší provozní náklady nebo kvůli tomu, že z ničeho nic zvýšená spotřeba může znamenat nějaký technický problém. Chcete-li od auta co nejnižší spotřebu paliva a zároveň to musí být SUV, německý Auto Bild nedávno přinesl přehled 45 nejúspornějšíchaut ve třech třídách podle velikosti. A měřil skutečnou spotřebu, katalogové hodnoty nebral v úvahu, podle těch vezme hodně leda Bugatti.

Ovšem, pokud má nějaké auto spotřebu nejnižší, nějaké jiné ji má zase nejvyšší. Právě na ta se zaměřuje přehled níže a má oporu znovu ve skutečných hodnotách, ne těch papírových. Měření přesto probíhá standardizovaně na okruhu o délce je 160 kilometrů, který sestává z 61 km okresek, 40 km městské jízdy a 54 km německé dálnice. Všude jsou dodržovány rychlostní limity a dvacet z 54 dálničních kilometrů, na kterých rychlost není omezena, jedou auta i na plný plyn. Spotřeba je měřena dotankováním do plné nádrže.

SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 1 - uspoldti mapa trasy
Takto vypadá měřící okruh Auto Bildu

Protože stejný okruh je používán už dlouho, může redakce vybírat z poměrně velkého množství různých dat. Tentokrát představila SUV, která jsou nejžíznivější. Opět je vidíme ve třech kategoriích podle délky, což možná není zrovna standardní dělení, ale protože nic lepšího nemáme a použili jsme jej i minulet, podržme se jej.

V každé třídě vidíme 5 „nej”, dohromady tedy 15. Některá auta v něm už nejsou k mání jako nová, proto také chybí normované hodnoty spotřeby, pořád si je ale můžete koupit z druhé ruky - a díky tabulkám níže budete vědět, na jakou spotřebu se máte připravit. Někdy je to vážně hodně...

Nejžíznivější kompaktní SUV

Že bude na prvním místě třísetkoňové Audi, není zas tak velkým překvapením - že 2,5l přeplňovaný pětiválec značky Audi dokáže jezdit v okolí 10 litrů, je nakonec poměrně dobrý výsledek. 2/5 aut v této tabulce jsou ostré verze; obecně se nedalo nic moc jiného čekat, že silná benzínová SUV budou mít velkou spotřebu. Vidíme tu i Škodu Yeti 1,8 TSI, kterou ovšem už v aktuálním katalogu nenajdeme, automobilka už pouze doprodává auta objednaná dříve.

SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 2 - 15nejzizSUVab tab 01

Nejžíznivější středně velká SUV

Čekali byste, že čtyřsetkoňový Macan bude nejžíznivější? Chyba lávky, je až na pátém místě, byť ho od vítěze dělí jen 0,8 l/100 km. Tím je Land Rover Freelander, dnes už neprodávané auto. Macan a X3 jsou tu jediné kousky, které si ještě objednáte nové - z Mercedesu GLK je dnes GLC, Volvo XC60 aktuálně dostává novou generaci a Freelander udělal místo Discovery Sport.

SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 3 - 15nejzizSUVab tab 02

Nejžíznivější velká SUV

Předloňský vítěz byl sesazen autem možná ještě méně racionálním, než je on sám - SUV se šestilitrovým dvanáctiválcem. Nejvyšší spotřebu u SUV, jak v této třídě, tak absolutně, Němci naměřil u Bentley Bentayga - 15,9 l/100 km. Nepředpokládáme, že by to někoho z cílové skupiny Bentaygy příliš zajímalo a především - je to pořád dost málo, uvážíme-li co všechno tohle auto nabízí.

SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 4 - 15nejzizSUVab tab 03

Podobně jako u nejúspornějších SUV, přístup „to je velké, to musí žrát” neplatí vždy. Krásným příkladem je Porsche Macan Turbo, který byl až na pátém místě, a jezdit se čtyřsetkoňovým autem s průměrnou spotřebou okolo 11 litrů není zas tak špatné. Grand Cherokee SRT8 není o tolik silnější a řekne si o 4,5 litru více - ale také je o kus větší a těžší.

Jako minule, i zde dodejme, že všechna auta v tabulkách jsou, resp. byla k mání ve více různých variantách - a není hned nutné si kupovat nejsilnější benzínový motor, i když to je lákavé. BMW X5 i X3 a Nissan Juke, například, byly k vidění i v již zmiňované množině nejúspornějších SUV...

SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 5 - audi rs q3 15nejzizSUVab 01SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 6 - audi rs q3 15nejzizSUVab 02SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 7 - audi rs q3 15nejzizSUVab 03
Třísetkoňové SUV za pět litrů jezdit vážně nebude

SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 8 - land rover freelander 2 15nejzizSUVab 01SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 9 - land rover freelander 2 15nejzizSUVab 02SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 10 - land rover freelander 2 15nejzizSUVab 03
Freelander 2 si nový už nekoupíte a v případě spotřeby paliva není čeho litovat

SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 11 - Bentley Bentayga prvni produkcni sada 09SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 12 - Bentley Bentayga prvni produkcni sada 04SUV s nejvyšší reálnou spotřebou: toto jsou „nejužranější” stroje trojice tříd - 13 - Bentley Bentayga prvni produkcni sada 18
Uhodli jste, Bentayga je opravdu nejžíznivější

Zdroj: Auto Bild

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 24 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše